Enerji Açığına Nükleer Serumu
Enerji Açığına Nükleer Serumu
Tarih: 9.11.2017 09:10:28 / 3340okunma / 0yorum
H.İbrahim Sağlam

2016 yılının Ocak-Eylül döneminde 3,244,448,000kWh elektrik ithal edildi. Bu elektrik için ülkemiz 155,803,487 dolar ödedi. 2017 yılının Ocak-Eylül döneminde ise 1,210,506,000kWhelektrik ithal edildi. Bunun için ülkemiz 60,691,233 dolar ödedi. Yani, 95,112,254 dolar yurdumuzda kaldı. Son dönemde elektrik üretiminde yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarına ağırlık verilmesi, elektrik ithalatı faturasının azalmasında etkili oldu. Bu sevindirici haberden sonra insan bir an önce Akkuyu ve Sinop Nükleer Santrallerin faaliyete geçmesini istiyor. Çünkü Akkuyu ve Sinop Nükleer Santrallerin devreye alındığında; doğalgazda dışa bağlılık yaklaşık 16 milyar m3azalacaktır.  Bunun karşılığı günümüz fiyatlarıyla yıllık yaklaşık 7,2 milyar ABD Dolarıdır. Ülkemizin dışa bağımlılıktan kurtulması için bu tür yatırımlara önem verilmelidir. Enerji bağımsızlığımız için Nükleer enerji iyi bir seçenek olarak karşımızda durmaktadır. Dünyadaki nükleer santrallere baktığımızda en çok ABD, Fransa, Japonya, İngiltere, Kanada ve Almanya´da yer almaktadır. Bu ülkelerin aynı zamanda gelişmiş ülkeler olmaları dikkat çekicidir.

Nedir bu nükleer santralleri cazip yapan?Nükleerin çok yüksek enerji vermesi, sera gaz salınımını azaltması ve uzun yıllar yetecek olan rezervlerinin olması nükleer enerjiyi avantajlı kılıyor. Bir nükleer santrali teknik olarak ele alırsak nükleer enerjinin avantajlarından bazıları şu şekildedir:

Nükleer yakıt kullanılmasıyla çok yüksek miktarda enerji açığa çıkar. Hammadde hacmine göre çok yüksek miktarda enerji sağlar. 1 kg kömürden 3 kWh, 1 kg petrolden 4 kWh elektrik enerjisi üretilmekteyken 1 kg uranyumdan ise 50.000 kWh elektrik enerjisi üretilmektedir.

Nükleer santraller diğer santrallere göre daha az arazi kullanır. Akkuyu Nükleer Santrali yerine rüzgar santrali kuracak olursak Yalova´nın tamamının rüzgar panelleri ile kaplanması, hidroelektrik santrali kuracak olursak Düzce´nin tamamının da sular altında kalması gerekecektir.

Fosil yakıtların yanmasıyla açığa çıkan karbon monoksit, karbondioksit, sülfürdioksit ve azot dioksit gibi sera gazı oluşumuna sebep olan zararlı gazlar, nükleer santraller çalışırken atmosfere salınmaz. Yani nükleer santrallerin sera gazı emisyonları daha az olduğundan küresel ısınmayı hızlandırıcı etkileri daha düşüktür. Bu itibarla, nükleer santraller çoğalan elektrik ihtiyacının olumsuz çevresel sorunlara sebep olmayacak şekilde karşılanmasında önemli bir etken olacaktır. Nükleer tesislerden 1988 yılında elde edilen elektrik enerjisi (306544 MWe), kömür yakılmasıyla elde edilecek olsaydı, yaklaşık 1600 milyon ton daha fazla CO2 yayımı söz konusu olacaktı.

 

Nükleer enerjinin avantajları bununla sınırlı değildir elbet. Mesela, nükleer aynı zamanda siyasi bir güçtür. Bu güce dayanarak dünyaya tehditler savuran ülke/ülkeler malumunuz.

Nükleer enerjiye birçok yönüyle olumlubakıldığı gibi olumsuz bakanlar da bulunmaktadır. Nükleer enerji santrallerinin kurulmasına olumsuz yaklaşanlar, herhangi bir kaza neticesinde ortaya yayılma ihtimali bulunan radyasyon riski üzerinde durmakta ve bu durumun çevreyi ve insan sağlığını tehdit edecek bir unsur olduğunu savunmaktadırlar.Doğalgazın evlere getirildiği ilk zamanlarda da “Ülkemize doğalgaz gelmesin!” “Evimize bomba sokmayız!” deniliyordu. Günümüzde ise insanların tercihi artık doğalgazlı evler oluyor. İnsanlar doğalgazı kullandıkça faydalı ve önyargılarının gereksiz olduğunun farkına varıyorlar. Doğalgaz gibi nükleer enerjiye de insanların ön yargısı var ve bu gibi konularda yeterli bilgi sahibiolunmayınca maalesefkorkular meydana geliyor. Bir de bu tür konuları medyanın duygusal işlemesi nedeniyle de insanlar etkilenmektedir. Kişi bilmediğine düşmandır.  Bu yüzden devlet tarafından kurulacak olan nükleer enerji santraller ile ilgili “Kamu Spotu” adı altında tanıtıcı film, afiş ve broşür hazırlanarak halk bilinçlendirilmeli ve korkuları giderilmelidir.

Anahtar Kelimeler: Enerji, Açığına, Nükleer, Serumu
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
KPSS Başvurusunda Sıra Beklemeye Son ! (08 Mayıs 2018 - Salı)
OyunAynı,Oyun Yazarı ve OyuncularFarklı (21 Aralık 2017 - Perşembe)
Aksaray´dan Çıkan Büyük Devlet Adamı (30 Kasım 2017 - Perşembe)
Dünyaya Nizam Veren Biz Türkler (21 Kasım 2017 - Salı)
Karamanoğlu Mehmet Bey´i Arıyorum (17 Kasım 2017 - Cuma)
Her Beğeni 10 Kuruş (25 Ekim 2017 - Çarşamba)
Aylık 6 bin lira kazanıyor musunuz? (21 Ekim 2017 - Cumartesi)
Sayfa:
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Resulullah (sav) rüşvet alana da verene de lanet etti.Rüşvet alan da veren de cehennemdedir.

Hz. Muhammed
BUNLARI BİLİYORMUSUNUZ? -Hapşırdığınız zaman kalbinizde dahil olmak üzere bütün vücut fonksiyonlarınız bir an için durur. (Ya bi kez griptim hesapladım 120 kez hapşırmışım demek ki kalbim 1 dakika durmuş o gün) -Eiffel kulesinin tepesine çıkana kadar

İlginç Bilgiler
Taze deniz ürünlerini hava geçirmez ve kapaklı bir kap içinde buzdolabında saklayın. En fazla iki gün içinde tüketin. Dondurulmuş deniz ürünlerini alışveriş sonrasında orijinal ambalajında derin dondurucuya koyun.

Deniz Ürünleri Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları