Bilgi Çeşitleri Anatomisi
Bilgi Çeşitleri Anatomisi
Tarih: 14.2.2018 10:53:07 / 5996okunma / 1yorum
Yusuf Ersin Koç

Bugün dünyada hangi ülkede yaşarsanız yaşayın genel olarak bilgi çeşitleri aşağıdaki gibidir.

Bilgi, özne ile nesne arasındaki ilişkiden doğan her türlü üründür. Bilgi akıl ve duyu organları ile elde edilir.

A- Bilimsel bilgi

Deneye, gözleme dayalı, kesin, tutarlı, sistemli ve evrensel bilgilerdir. Sonuçları deney, gözlem ve yazılı belgelerle test edilebilir yahut kanıtlanabilir.

Birikimli ve ilerleme özelliğine sahip, tümevarıma, genellemeye, analize, senteze ve olgusal verilere dayalı bilgilerdir.

B- Teknik Bilgi: İnsanın temel gereksinimlerini karşılamak veya yaşamı kolaylaştırmak amacıyla alet, araç-gereç yapımına dayalı bilgilere denir.

Teknik bilginin amacı; insana yaşamında rahatlık ve kolaylık sağlamaktır.

C-Dini Bilgi: Özne ile nesne arasındaki ilişkinin inanç, vahiy, kutsal kitap ve din çerçevesinde kurulduğu bilgi çeşididir. Varlığı inanç yoluyla kavrar. Mutlak inancı ve inanılan şeyleri uygulamaya/davranışa dönüştürmeyi gerektirir.

İbadet, inanç ve davranış kurallarını içerir.

İnsanın iç yaşantısını ve toplumsal yaşamı düzenleyen kuralları belirler. İnsanı psikolojik/ruhsal ve sosyal/toplumsal açıdan mutlu etmeyi amaçlar. Bilimin ve felsefenin cevap bulamadığı yahut cevaplamakta yetersiz kaldığı soruları ve sorunları ilahi kaynaklara dayanarak cevaplandırır.

D- Sanat Bilgisi: Güzeli arama, bulma veya onu yaratma anlamına gelen bir etkinliktir. Sanat bilgisinde, subjeyi objeye yönelten şey; “güzellik” kaygısıdır. Sanat bilgisi, sanatçının nesnel dünyayı estetik duygu oluşturacak biçimde kendinden bir şeyler katarak yeniden oluşturmasıyla oluşur. Duygulara yöneliktir. Hissiyata, coşkuya ve sezgiye dayanan öznel bir bilgidir.

E- Empirik (Gündelik) Bilgi: Günlük yaşamın sınırları içinde gelişen, duyum ve algıya dayanan, kesin olmayan, deneyimsel bilgidir. Özneldir. İnsanın gözlemlediği birkaç olaydan bir sonuç çıkarmasıdır. Burada Valiliklerden ve Belediyelerden alınan bilgilerin bu kapsam dışında tutulması hatalı olmayacaktır. Çünkü bu kurumlarımızdan basına yansıyanlar net ve doğru bilgi olarak değerlendirilir.Şayet, Emprik bilgiler kapsamında değerlendirirsek bu kurumlardan gelen bilgiler, devlet organları olduğu için nettir. Örneğin Aksaray valiliği tarafından okulların 1 gün süreyle tatil edilmesi veya Belediyenin Ramazan ayında iftar çadırı kurması gibi.

EŞİME TEŞEKKÜRLER

Normalde Erkek tarafından hediye alınması gerekirken, 14 Şubat için, birkaç gün önce bana aldığı hediyeler için değerli eşime de çok teşekkür ediyor, önünde saygıyla eğiliyorum.

Sibernetik_67@hotmail.com

Çoklu Yetenek Kuramı Uzmanı

Avrasya Yazarlar Birliği Üyesi

 

 

Anahtar Kelimeler: Dünyada, Bilgi, Çeşitleri, Anatomisi
Okuyucu Yorumları (1 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
İlkay Rızvan
14.2.2018 17:59:46
Hocam,gününüz mutlu ve huzurlu olsun.selamlar. Bilgi önemlidir,ancak dini bilginin ayrı bir yeri olduğunu düşünüyorum.
Yazarın Diğer Yazıları
Mutluluk Terminolojisi 2 (30 Ocak 2018 - Salı)
Mutluluk Terminolojisi (29 Aralık 2017 - Cuma)
Holistik Davranma ve İnsan Modelleri (03 Aralık 2017 - Pazar)
Türkiye de Mesleki Eğitim ve AB Reservations (27 Ağustos 2016 - Cumartesi)
Türkiye´de Ergonomi Algoritması (04 Temmuz 2016 - Pazartesi)
Metaforlar Epistemolojisi ve Türkiye (13 Şubat 2016 - Cumartesi)
Toplumsal Aydınlanma Terminalojisi (08 Şubat 2016 - Pazartesi)
Sayfa:
DOLAR
4.6560
EURO
5.4274
E-Gazete 1
Son Sayı
Önceki Sayılar
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Vasiyetim olsun, tefrikaya düşmeyiniz, kavmiyet gütmeyiniz. Ehl-i sünnetin gayrı olan yanlış yollara sapmayınız. Her yerde birlik ve beraberlik lazımdır. Muvaffak olmak için her hususta ittifak etmeli ve dayanışmayı asla elden bırakmamalıdır. Çünkü Allah´ın nusreti, maddi ve manevi yardımı cemaat ile beraberdir. Toplu çalışanlar bunun semeresini kısa zamanda elde ederler.

Süleyman Hilmi Tunahan
-Global ısınma yükselen deniz seviyesi 2050 yılında shangai ve deniz kıyısındaki Çin şehirlerinde büyük sellere neden olacak.bu sellerde 76 milyon kişi evsiz kalacak. -Üzerinde barkodu olan ilk ürün Wringleys marka sakızdır. -Kereviz yerken harcanan ka

İlginç Bilgiler 3
Kapatma tuşuna bassanız bile bazı elektronik aletlerin çalışmaya devam ettiğini biliyor muydunuz? İşte sadece fişten çekerek elektrik faturanıza katkıda bulunduracak elektronik aletler

Elektrik faturasını düşürme yolları