Yılmaz R. Demiryürek


DEVLET - MİLLET -DİYANET


Diyanet İşleri Başkanlığı Kurtuluş savaşından sonra 3 Mart 1924 tarihinde kurulmuş; ilk başkanıda cebindeki paranın hepsini Kuva-i Milliyeye bağışlayan Rıfat Efendi'dir.  Amaç Milletimize Kuran-ı Kerimi ve hadisleri türkçe'ye çevirerek bidat ve hurafelerden arındırılıp doğru okunup anlaşılmasıdır. İslam dininin doğru anlaşılmasına milletimiz büyük desdek vermiş,100 bin imam,müezzin 82 bin cami ye ulaşmış Diyanet işleri başkanlığımızın bu calışmaya etkisi ve katkısıda önemli bir yer tutmuştur. Hepsini saygıyla yâd ediyorum.  Bugün gelinen son nokta nedir? Bakalım!
  Osmanlı Devleti'nin çöküş sebeplerinin biri hatta en önemlisi dinimizin gerçek din adamlarmızın dışlandığı, yok farz edildiği ,yerine yobaz, bilgisiz,maddi- manevi çıkar sağlayan tarikat ve cemaatlerin hakim olduğu bir din anlayışı vuku bulmuştur. Devletin milletin kılcal damarlarına girerek ,hareket ettiremez hale getirmiş, hatta çoğu zaman padişahları dinsizlikle itham eder hale gelmişlerdir. Kökleride hep dış merkezlidir. Tabiki gerçek din alimleri ve cemaatler istisna.Bunlar azınlıkta kalıp dışlanmışlar. Bu Devlete çöreklenmiş olanlar kurtuluş savaşı sırasında da İngilizlerin emriyle Kuva-i Milliyeye düşman olmuş,hatta fetvalar vererek emirleri harfiyen yerine getirmişler. 
  Osmanlı Paşası olan,Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK  bunları çok iyi incelemiş, yaptıklarını görmüş, Devlet ve Millet'in mutlaka bu yanlıştan kurtarılması gerektiği kanaatına varmıştır.3 mart 1924 tarihinde Bakanları ve Gazi meclis kararı ile Diyanet İşleri Başkanlığını kurmuştur. Amaç : Yüce Dinimizin hurafe, bidat ve yanlışlardan kurtulup ayet ve hadislerin Türkçe'leştirilip herkesin doğru okuyup; anlamasıdır. Devrin en büyük alimi Elmalılı Hamdi Yazır'a Kuran-ı Kerimin açıklanmasını yazdırarak parasını cebinden ödeyip,on binlercesini dağıttırmıştır, keza aynı sekilde hadisleride Türkçe'ye çevirterek halka bedava dağıtılmıştır. Milletimiz hem kitaplardan hem de yetişen din adamlarımızdan yüce dinimizin doğrusunu öğrenmişlerdir. Türk Milleti Diyanet'in verdiği fetva,dini görüş,doğru bigiyi esas alarak ibadetlerinide camide yapmaya başlamıştır. Ayet ve hadisler emin ellerde doğru açıklanır hale gelmiştir. Diyanetin yaptığı hizmetler milleti çok büyük oranda tarikat ve cemaatlerin tasallatundan kurtarmıştır. Mustafa Kemal Atatük'ün vefatına kadar etkilerini kaybetmişlerdir. Daha sonra günümüze kadar bazen açık bazen gizli, bazen kabuk değiştirerek,bazende takiye yaparak günümüzde devam ede gelmişler. Biliyoruz ki aynı düşünceleri devam ediyor. Anadoluyu Türkleştirip islamlaştıran Hanifi,Maturidi,Yesevi tarikatı hariç. Gönül isterki hepsi böyle olsun. Eğer olmuyorsa  devletimiz hepsini sistem içerisine dahil ederek denetlemelidir. Hepsinin faaliyetlerini kontrol altına almalı. Devlet'ten ve idari kadrodan uzak tutulmalı, çalışıyorsa da, kimseye biat etmemeli, inancını içinde yaşamalıdır. Devletimize ve milletimize bağlı, sadece dini inanç ekseninde, tarihi ve kahramanlarıyla barışık olmalıdır.
 Geçmiş dönemlerde diyanet işleri başkanları yüce dinimizin doğru anlaşılıp öğrenilmesinde büyük hizmetler yaptılar, kendilerine teşekkürler ediyoruz. Şimdiki başkan anlaşılmaz,yanlış, kurucu irade ile bağdaşmayan tutum içerisinde. 9 Kasım 'da Yunan hayranı,Atatürk düşmanı,Fesli Kadir'i resmi kıyafet ile ziyarete gitmesi akla ziyan, felaket ve affedilmez bir tutumdur. O gün Cumhuriyet'in en büyük dini makamındaki yetkilinin bu davranışı bize çok ağır gelmişti. Daha sonra hem dini, hem milli, hem de mübarek gecelerde takip ettim. En  son 30 Ağustos'ta yine aynı tutum. Kurtardığı vatanında yaşa, kurduğu kurumda başkan ol, Cumhuriyet'in okulunda kariyer yap. Bu Devlet'in ekmeğini ye ,suyunu iç,havasını teneffüs et... Milletin Atasına dua etme,rahmet okuma,adını anma. Olmadı arkadaş! Ne kurucu irade,ne Millet,ne Devlet anlayışı ne de dinimiz bu durumu kaldıramaz, hazmedemeyiz. Geçmişteki yaptıklarını hatırladıkça, beslenme kaynağını bilince senin durumunu anlıyorum ama Cumhuriyet'in en büyük dini makamındaki yetkilinin bu davranışı bana çok ağır geliyor. Sizide o mübarek makama yakıştıramıyorum. Yaptıklarılarından ,yapmadıklarından da Allah ve kul indinde sorumlusun. Yoksa Diyanet yeni bir tarikatın eline mi geçti diye hayıflanmaya başlayacağız. 
İyi oku!   Size Atatürk'ün din anlayışını anlatayım. 
  +Hafızdır. 
  +Kur-an-ı Kerimi anlar,açıklar ve yorumlar. 
+  Din kirli siyasete alet edilemeyecek kadar temiz ve kutsal der. 
  +Her kadir gecesinde mevlüt okutandır.
   +Meclisi dua ve Kuran tilaveti ile açandır. 
   +Kongreleri ve toplantılarını kuran ile başlatandır. 
   +Mal varlığının hepsini Milletine bağışlayandır. 
   +Hiç kul hakkı yememiş, aksine hak yemek isteyen emperyalistlerin elini kolunu kırarak hem bizim hemde mazlum Milletlerin hakkını korumuştur. 
   +Din adamlarını imtihan edecek kadar bilgiye birikime sahiptir. 
   +Gazalara besmele ile başlamış,son nefesinde ölüm meleğine aleyküm selam demiştir. 
  Gelelim o Müftüye:
    Milli mücadeleye çok sayıda müftü katılıp desdek verdiler. Kefen parasını verenler,maaşını bağışlayanlar,cami,kahve,meydanlarda vaiz verip halkı motive edip moral verenler,her fedakarlığı yapanlar. Allah onlardan razı olsun. Mekanları cennet olsun. 
   Geçen hafta Trabzon'da cami yaptırıp Bayrağımızı ve Atatürk resmi asan vatandaşımıza onları kaldır diyende gerçekten müftü mü?Değil mi? İnanmak güç ama maalesef gerçek. Demek ki böyle başkanın öyle müftüsü olur.Anladık ki balık baştan kokuyor. 
  Devletimiz tarafından kurulup, Milletin yardımları ile hizmet eden bu yüce kurumun bir an önce Cumhuriyet ve kurucu iradeyle barışık,ilim ve din adamları tarafından yönetilmesi kaçınılmaz ve mecburi olmuştur. En kısa zamanda gerçekleşmesi dileğiyle...

Aksaray

14.12.2019

 • İMSAK 06:18
 • GÜNEŞ 07:45
 • ÖĞLE 12:43
 • İKİNDİ 15:10
 • AKŞAM 17:31
 • YATSI 18:53
 • BIST 100

  110.477%0,33
 • DOLAR

  5,8142% 0,43
 • EURO

  6,4648% 0,24
 • GRAM ALTIN

  275,86% 0,82
 • ÇEYREK ALTIN

  455,169% 0,82


Vedat Altınsoy
18.09.2019 11:59:50
Sevgili Yılmaz hocam, kalemine yorumuna diline sağlık, Hepimizin hislerine tercüman oldun.