ÇOCUK İŞÇİLER
ÇOCUK İŞÇİLER
Tarih: 3.4.2018 16:03:12 / 2271okunma / 0yorum
Avni Kuru

Doğada hayvanlar doğdukları an hayatta neye ihtiyaç duyuyorlarsa o bilgiye sahip oluyorlar. Bir yırtıcı avlanmayı, bir arı nasıl petek yapacağını biliyor. Buna güdü veya içgüdü deniliyor. Milyarlarca terabaytlık bilgi tıpkı bir bilgisayara işlenir gibi DNA sına kaydediliyor.

Ama insanoğlu doğduğunda bu güdü dediğimiz doğal harddiske sahip değil yada çok kısıtlı.

“Oyun Oynamak Ciddi Bir İştir”

Insanoğlu yürümeyi konuşmayı yemek yemeyi öğrenmek zorunda.

Motor becerisi denilen temel bilgiyi aile, eğitim ve oyunlardan öğrenir.

Sokakta bir sürü çocuk işçi görüyorum. 7 ile 15 yaş gurubu. Okuması oyun oynaması gereken yaşta çalışıyorlar. İstisnai durum harici çocukların çalışmasını hiç doğru bulmuyorum.

Evde boş boş oturacağına meslek öğrensin fikri her zaman işleyen bir fikir değildir. Çocuklar hayatı oyunla öğrenir. Anneler ve babalar rehberdir. Sevgi, şefkat, güven ve doğru/yanlışı anne babadan öğrenir. Oyunlar çocuğun gelişimine yön verir. Kendini keşfeder, ebeveynin keşfetmesine olanak verir

Ben onun yaşındayken neler yapıyordum dediğinizi duyar gibiyim. Sizin mahrum kaldığınız çocuklunuzu kendi çocuğunuza mahrum bırakmayın. Zaman telafisi olmayan bir şey.

Ona güven verip yanında olduğumuz zaman daha özgüvenli bireyler olacaklardır.

“Ne Ekersen Onu Biçersin”

İnsanlar belli bir yaşa gelip emekli olduğunda normalde yaptıkları işlere gücüyetmemeye başlar. Sürekli çalışan insan emekli oldukların boşluğa düşer ve hiç bir işe yaramadığını düşünür. İşte o zamanda elinizden tutup size destek olacak çocuklarınızdır. Tıpkı sizin ona çocukken davrandığınız onlarda size merhametle yaklaşır.

Esenlikler Dilerim

Anahtar Kelimeler: ÇOCUK, İŞÇİLER
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
Sosyal Medya Asosyal İnsanlar (07 Nisan 2018 - Cumartesi)
Sayfa:
DOLAR
4.6560
EURO
5.4274
E-Gazete 1
Son Sayı
Önceki Sayılar
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Bela insanın diline bağlıdır. Bir kimse bir şeyi ‘yapmam’ dedi mi, şeytan her işini bırakıp onu yaptırana kadar uğraşır.

Hz. Muhammed
-Her 4 Amerikalıdan biri mutlaka televizyonda görünüyor. (Sokakta her 4 kişiden 1 imza dağıtıyormuş düşünsenize) -Uyurken televizyon seyrederken yaktığımızdan daha fazla kalori yakıyoruz. (Demekli televizyonla uyutuluyoruz) -Bir karıncanın koku alma yet

İlginç Bilgiler 5
Yufka ile yapılan böreklerde tepsiye yaydığınız yufkaların üzerine eritilmiş margarin ve sütten oluşmuş karışımı dökerseniz böreklerinize ayrı bir lezzet katarsınız. Yufka ile yaptığınız böreklerin üstüne, böreği fırına vermeden önce bir yumurtayı, bir ş

Börek Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları