Bir Daha O Günahı İşlememek
Hakiki Manada Tövbe İşlediği Günahlar´dan Dolayı Pişman Olmak Ve Bir Daha O Günahı İşlememektir.
Tarih: 12.10.2018 13:51:02 / 3928okunma / 0yorum
H.Ahmet Ünlü
ALLAH Subhanehu Ve Teâlâ Hamd Rasûlü´ne Salât Ve Selam Olsun

Tövbe, işlediği günahlardan dolayı pişman olup bir daha o günahları işlemeyeceğine dair Allah´a yemin mesabesinde söz vermektir.

"Ey iman edenler Zannın çoğundan kaçının. Çünkü zannın bir kısmı günahtır. Birbirinizin kusurunu araştırmayın. Biriniz diğerinizi arkasından çekiştirmesin. Biriniz, ölmüş kardeşinin etini yemekten hoşlanır mı? İşte bundan tiksindiniz. O halde Allah´tan korkun. Şüphesiz Allah, tövbeyi çok kabul edendir, çok esirgeyicidir.

(49.Hucurat Suresi - Ayey 12)

Tevbe, günah işlemeyi kolaylaştırmak veya günaha kapı aralamak için değil, tam aksine işlenmekte olunan günahı terk etmek, yapılan kötülüğe son vermek içindir. Hangi nedenle olursa olsun, kötülükle girilen ilişkiyi sona erdirmek içindir. Tevbe, kulunun günah batağından kurtulması için Allah"ın uzattığı rahmet elidir.

Sözcük anlamı, dönmek, vazgeçmek, yönelmek demek olan tevbe; Kur´an´da, kulun yaptığı kötü işten, günahtan veya küfürden/şirkten vazgeçerek, pişmanlık duyarak Allah"a yönelmesi anlamında kullanılmıştır. Bu yönelme bağışlanma isteğini de içermektedir. Tevbe kelimesinin türemişi olan tevvab ise Allah için kullanılmaktadır. Allah"ın isimlerinden biri de; Allah"ın kulunun tevbesini kabul etmesi, onu bağışlaması ve tevbeleri çok çok kabul eden anlamına gelen Tevvab´tır.

Tevbe, çaresizliğe düşmüş olana yeniden çare olmaktır. Deyim yerinde ise tevbe, hastalığın sebebi/mikrobu değil, ondan kurtulmanın ilacıdır.Zira hastalık ne olursa olsun, hasta dilerse tevbe ile bu hastalıktan kurtulabilir. Tevbenin geçerliliğinin ve gerçekleşmesinin şartı, samimiyettir. Samimi olunmadığı takdirde ne kadar tevbe edilirse edilsin hiçbir yararı olmaz. Samimiyet ise tevbe edilen şeyin düzeltilmesi veya tekrar edilmemesidir.

Ey iman edenler (Samimi bir tevbe olan) Tevbe-i Nasuh ile Allah´a tevbe edin! Olur ki Rabbiniz, sizin kötülüklerinizi örter ve Allah, peygamberi ve onunla beraber iman edenleri utandırmayacağı bir günde, sizi altlarından ırmaklar akan cennetlere koyar! Onların nuru önlerinde ve sağlarında koşar (da): “Rabbimiz! Nurumuzu bize tamamla ve bize mağfiret eyle! Şüphesiz ki sen, her şeye hakkıyla gücü yetensin!” derler.”(Tahrim, 8)

Nasuh:Yapılan hatalardan vazgeçmektir. Bir daha günah işlememeye azm etmek, murâd etmek ve gayret etmek demektir."Nasuh tevbesi" halisen Allah (cc) için, şaibelerden (hata) temiz olarak yapılan tevbe demektir. Nasuh, nasihat kökünden türemedir. Günahtan kalbi bir karartı bırakmayacak şekilde temizleme, hem de günahın kalpte açtığı yarayı tedavi etme, iman ve amelde meydana getirdiği açığı kapama demektir.

Tevbe-i Nasuh şu dört şeyin birleşmesiyle olur:• Lisan (dil) ile istiğfar,• Günahı işleyen aza ile günahı terk etmek, pişman olmak,• Bu günahı bir daha işlemeyeceğine kat´i olarak karar vermek,• İnsanı günah işlemeye sevk eden kötü arkadaşlardan uzaklaşmaktır.

(En´am Suresi /Ayet 79)

Bismillahirrahmanirrahim

Gerçek şu ki, ben bir muvahhid olarak yüzümü gökleri ve yeri yaratana çevirdim. Ve ben müşriklerden değilim.

Resulullah (s.a.v)

Allah nezdinde tövbe eden mümin erkek ve kadından daha sevimli bir şey yoktur.

Rabbim bizleride muvahhid´lerden ve Tövbe edenlerden eylesin.

inşaALLAH

 (Amin)

Anahtar Kelimeler: Daha, Günahı, İşlememek
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa:
Aksaray Hava Durumu
Bugün
Bulutlu
24°
Çarşamba
Parçalı bulutlu
23°
12°
Perşembe
Parçalı bulutlu
23°
10°
Cuma
Parçalı bulutlu
22°
10°
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Memur olduğun zaman, sana gelen vatandaşlara sakın yüksekten bakma. Yanına geleni ayakta bekletme, yanında daima bir sandelye bulundur ve oturtuver. Biraz dinlendikten sonra halini sor, işini gör. Sakın ha, “Bugün git, yarın gel” deme. İşini o gün bitir. Eğer öyle yapmazsan, on parmağım yakanda olacaktır.

Süleyman Hilmi Tunahan
-Global ısınma yükselen deniz seviyesi 2050 yılında shangai ve deniz kıyısındaki Çin şehirlerinde büyük sellere neden olacak.bu sellerde 76 milyon kişi evsiz kalacak. -Üzerinde barkodu olan ilk ürün Wringleys marka sakızdır. -Kereviz yerken harcanan ka

İlginç Bilgiler 3
Yufka ile yapılan böreklerde tepsiye yaydığınız yufkaların üzerine eritilmiş margarin ve sütten oluşmuş karışımı dökerseniz böreklerinize ayrı bir lezzet katarsınız. Yufka ile yaptığınız böreklerin üstüne, böreği fırına vermeden önce bir yumurtayı, bir ş

Börek Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları