Aylık 6 bin lira kazanıyor musunuz?
Aylık 6 bin lira kazanıyor musunuz?
Tarih: 21.10.2017 20:30:07 / 3786okunma / 2yorum
H.İbrahim Sağlam

Başlığı görünce 6000 TL maaşlı iş mi var diye düşünebilirsiniz. Bir nevi öyle de denilebilir. 2017´nin Eylül ayında Siirt Belediyesi´nin yaptığı araştırmaya göre bir dilencinin aylık gelirinin 5-6 bin lira arasında olduğu öğrenildi.Bu gelir memurların büyük bir kesiminin gelirinin üzerindedir.Son yıllarda Aksaray ilimizde dilencilerin artması halkın huzuru kaçırmaya başladı. Başta trafik ışıklarında, cami önlerinde, pazarlarda olmak üzere şehrin çeşitli yerlerindeözelikle küçük çocukların dilenmesi halkın vicdanını sızlatıyor. Çocukların yaşlarının küçüklüğü, insanların acıma hissiyatıyla yardımseverlik duygularını daha kolay etkilediği için, dilenciler çocukları dilenme aracı olarak seçmektedirler. Böylece o çocuklara yapılan her yardım,  o çocukların daha çok dilendirilmesine sebep olacaktır. Peki hem çocukları dilendirenler hem de kendileri dilenenler gerçek ihtiyaç sahipleri mi yoksa dilenciliği bir meslek haline dönüştürenler mi? Bununla ilgili Prof. Dr. Celalettin VATANDAŞ´ın dilenciler ve dilencilik üzerine yaptığı bir araştırmasında mevcut dilencilerin %70-80´lere varan önemli bir kısmını dilenciliği meslek olarak seçenler oluşturduğunu görmekteyiz. Araştırma dahilinde kendileriyle görüşülen dilencilerin durumu, bu tespitin en önemli dayanakları arasındadır. Kendileriyle görüşülen dilencilerin %70-80´lere varan kesimi aslında ihtiyaçlarına karşılayabilecek güç ve imkanlara sahiptiler; fakat, daha kolay para kazanmanın yolu olarak gördükleri dilenciliği tercih etmişler ve dilenciliği bir meslek anlayışı içerisinde yürütmektedirler. Bu araştırmadan da çıkan sonuca göre dilencilerin büyük çoğunluğu, dilenmeyi ihtiyacı olduğu için değil de dilenciliği bir meslek olarak görmektedirler. Yakın zamanda sosyal medyada Adana´da bir dilenci, “önce boyacılık yapıyordum çok para kazanamıyordum, sonra dilenciliğe geçtim, dilencilikte çok para var.” diyerek dilencilerin çok para kazandığına vurgu yapmıştı. Peki dinimiz dilenmek ile ilgili ne diyor ona bakalım. Bir günlük yiyeceği bulunan kimsenin dilenmesi haramdır.  Rasûlüllah Efendimiz (sav): “Kişi ister, ister…nihayet kıyamet gününe yüzünde bir parçacık et yokken gelir", "İhtiyacı yokken dilenen, ateş topluyor demektir"(E1-Hindî, VI/495). Kuranı Kerim de ise gerçek ihtiyaç sahiplerinin iffetten dolayı dilenmediğini söylemektedir:

“(Sadakalar) kendilerini Allah yoluna adayan, yeryüzünde dolaşmaya güç yetiremeyen fakirler içindir. İffetlerinden dolayı (dilenmedikleri için), bilmeyen onları zengin sanır. Sen onları yüzlerinden tanırsın. İnsanlardan arsızca (bir şey) istemezler. Siz hayır olarak ne verirseniz, şüphesiz Allah onu bilir.” Bakara Sûresi (273).

            Ülkemizin ve Aksaray ilimizin kanayan yarası olan dilenciler konusunda yük belediyelere, diyanete ve bizlere düşmektedir. Belediyelerimiz kaldırımları işgal ettirmemek adına dilenciliğe izin vermemeli, il müftülükleri cami çıkışlarında dilenciliğe izin vermemeli, vatandaşlarımız ise sadakalarını çevresindeki muhtaç kişilere veya fakirlere yardım eden gönüllü kuruluşlarla irtibata geçerek gerçek fakirlere ulaştırmalıdır.

 

Anahtar Kelimeler: Aylık, lira, kazanıyor, musunuz
Okuyucu Yorumları (2 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
H. İbrahim Sağlam
23.10.2017 08:39:10
:):) Belli olmaz Mustafa Bey.
Mustafa ATUĞ
22.10.2017 11:35:34
6000 lira kulağa çok hoş geliyor zira 16 senelik eğitim ve milyon kişinin içinden KPSS yle atanma gereksinimi olmadan yaklaşık 3 katı kazanılan bir gelir. Şaşarım ki günümüz şartlarında meslek haline gelen dilencilik gelirini elde etmek isteyen kişilere eğitim vererek profesyonel bir biçimde mesleklerini icra edebilmeleri için dilencilik fakültesi açılmasın.
Yazarın Diğer Yazıları
KPSS Başvurusunda Sıra Beklemeye Son ! (08 Mayıs 2018 - Salı)
OyunAynı,Oyun Yazarı ve OyuncularFarklı (21 Aralık 2017 - Perşembe)
Aksaray´dan Çıkan Büyük Devlet Adamı (30 Kasım 2017 - Perşembe)
Dünyaya Nizam Veren Biz Türkler (21 Kasım 2017 - Salı)
Karamanoğlu Mehmet Bey´i Arıyorum (17 Kasım 2017 - Cuma)
Enerji Açığına Nükleer Serumu (09 Kasım 2017 - Perşembe)
Her Beğeni 10 Kuruş (25 Ekim 2017 - Çarşamba)
Sayfa:
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Hakkın dile getirilmesi gereken yerde susan, dilsiz şeytandır.

Hz. Muhammed
-Kelebekler ayaklarıyla tat alırlar. -Kadınlar erkeklere oranla 2 kat fazla göz kırpar.(Çok yalan söyledikleri için olmasın) -İnsan vücudundaki en güçlü kas dildir. -Gözleri açık tutarak hapşırmak imkansızdır. (Bir rivayete görede gözleri açık hapşırı

İlginç Bilgiler 2
Peynirlerin küflenmemesi için kenarlarını tereyağı ile ovun

Peynirin Küflenmemesini İstiyorsanız