ALLAH ´a Adanmış Bir Genç Olmak
ALLAH ´a Adanmış Bir Genç Olmak
Tarih: 8.10.2018 09:13:38 / 3387okunma / 0yorum
H.Ahmet Ünlü

Hamd Alemlerin Rabbi Olan ALLAH ´a mahsustur. Salât ve selam O´nun Nebisine, pak âline, ashabına ve etbaının üzerine olsun.

Rahimlerde dilediğimizi belli bir zamana kadar durduruyoruz, sonra sizi çocuk olarak çıkarıyoruz. Sonra en güçlü ve olgun çağınıza varmanız için bunu yapıyoruz. Sonra kiminiz ölür, kiminiz ömrün kötü dönemine (yaşlılık) döndürülür.

(22/Hac, 5)

Allah sizi önce bir zayıflıktan yaratan, sonra zayıflığın ardından kuvvet (gençlik), sonra kuvvetin ardından zayıflık ve ihtiyarlık kılandır. Dilediğini aratır. O çok iyi bilendir, gücü yetendir.

(52/Rum, 54) 

İmanın gerekleriyle amel ve İslam´a hizmet için gerekli olan kuvvetin gençlik döneminde olduğu ayetin nassıyla sabittir.

İbni Mes´ud radıyallahu anh Rasûlullah´tan sallallahu aleyhi ve sellem şöyle rivayet eder:

Kul kıyamet gününde beş şeyin hesabını vermeden ayağı yerinden oynamaz; ömrünü nerede harcadığı, gençliğini nerede eskittiği, malını nereden kazandığı, malını nerede harcadığı, bildikleriyle ne kadar amel ettiği.

(Tirmizi)

Hadiste zikredilen birinci ve ikinci maddeye dikkat edelim. Önce ömrün nasıl geçirildiği genel olarak soruluyor, sonra ömrün içinden bir parça olan gençlik… Bu gençliğin, ömür nimeti içinde insana verilmiş ayrıcalıklı bir nimet oluşundandır.   Gençlerimizin en büyük şikayeti kendilerine güvenilmiyor oluşu, görev verilmeden beklenti içerisine girildiğidir. Ancak gençlerin şu noktada kendilerini sorgulaması elzemdir. Mus´ab  radıyallahu anhum gibi bir duruş sergiledik mi?

Gerçekten bunlar Rabb´lerine iman eden genç yiğitlerdi. Bizde hidayetlerini arttırmıştık. Hani onlar ayağa dikilip Bizim Rabb´imiz göklerin ve yerin Rabb´idir. Biz O´ndan başkasını ilah diye çağırmayız demişlerdi.

(18/Kehf, 13-14)

Adamın biri Allah Rasûlü´ne ‘Kıyamet ne zaman?´ diye sordu. Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem ‘Sen onun için ne hazırladın?´ diye cevap verdi. Adam ‘Hiçbir şey, ancak ben Allah´ı ve Rasûlü´nü seviyorum´ dedi. Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem ‘Sen sevdiklerinle berabersin.´ dedi. ‘Sen sevdiklerinle berabersin´ sözüne sevindiğimiz kadar hiçbir şeye sevinmemiştik. Enes: ‘Ben Rasûlullah´ı, Ebu Bekir ve Ömer´i seviyorum, onlara olan sevgimden dolayı, onlarla beraber olmayı umuyorum.

(Buhari, Müslim)

De ki: Eğer Allah´ı seviyorsanız, bana tabi olun ki Allah da sizi sevsin.

 (3/Âl-i İmran, 31)

Hasan-ı Basri ve seleften bazı imamlar: ‘Bir kavim Allah´ı sevdiklerini iddia ettiler, Allah da onları bu ayetle imtihan etti.´ (İbni Kesir, ilgili ayet).

Sevginin ispatı ittibadır. Seviyorum demekle sevgi ispat edilmez. Sevgi, insanın hevasına ve nefsinin isteklerine değil, sevgiliye tabi olmaktır.

Abdullah İbni Ömer ve Enes b. Malik radıyallahu anhum, henüz on yaşlarında Allah Rasûlü´nün sallallahu aleyhi ve sellem meclislerinde bulunmuşlardı. O vefat ettiğinde henüz yirmisinde olan bu gençler hadis rivayet ediyor, insanlara fetva veriyorlardı.

Gençliğin merakını ilme yönlendirmiş ve böylece onlar bu mertebelere ulaşmışlardı. Bu onlara özel bir durum değildi. Gençliğinde boş işlerden yüz çevirip, ilme yönelenler her çağda aynı zirveye ulaşmışlardı.

İmam Şafi rahimehullah insanlara fetva verip, onların meselelerine içtihad ettiğinde yirmisine ulaşmamıştı. (Risale Mukaddimesi, Ahmed Şakir)

İmam Buhari rahimehullah tarihin en önemli kitabını yazdığında (Tarih´ul-Kebir) on sekiz yaşındaydı.

Ahmed b. Hanbel rahimehullah, çocuk yaşta Ebubekir b. Ayyas´ın hadis meclislerine gidiyordu. Evden o kadar erken çıkıyordu ki, annesi ‘insanlar çıkmadan olmaz´ deyip, onu engelliyordu.

Her dönem ve her zaman için geçerli hakikatlerdir bunlar. Gençler meraklarını dine harcayabilecekleri gibi, batıl ve boş şeylere de harcayabilirler. Her genç merakını yönlendirdiği nispette değer kazanacaktır.

Genç Kardeşim

Allah Rasûlü´nü sevmenin yolu, onu seven ve insanlara onu anlatan, ona sallallahu aleyhi ve sellem varis olanları sevmekten geçer. Sahabe sadece onu sevmemişti, ondan sonra Ebu Bekir´i, Ömer´i ve onun arkadaşı olup onu hatırlatan herkesi sevmişti. Bugün Allah´a adanmak istiyorsan, onu sevenlerin ve sana onu anlatan, seni ona çağıranların yanında saf tut. Onları sev… Onları herhangi bir sebepten değil, Allah Rasûlü´nü sallallahu aleyhi ve sellem sana hatırlattıkları ve gençliğini onun dinine hizmetle şereflendirme fırsatı sundukları için sev.

Aksi Halde

Sen de elbiseyi, kadını, arabayı, müziği sevenlerden olursun. Beğenilmeyi, gülmeyi, konuşunca insanlar tarafından dinlenilmeyi… Sevilmeyecek ne kadar geçici ve sana pişmanlık olacak şey varsa, onu severek gençliğini heba edersin.

Rabb´im beni ve seni habibini hakkıyla seven ve sevgisiyle davaya, Rabb´ine adanan yiğitlerden eylesin

 Allahumme Amin

Anahtar Kelimeler: ALLAH, Adanmış, Genç, Olmak
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa:
Aksaray Hava Durumu
Bugün
Bulutlu
24°
Çarşamba
Parçalı bulutlu
23°
12°
Perşembe
Parçalı bulutlu
23°
10°
Cuma
Parçalı bulutlu
22°
10°
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Resulullah (sav) rüşvet alana da verene de lanet etti.Rüşvet alan da veren de cehennemdedir.

Hz. Muhammed
-Her 4 Amerikalıdan biri mutlaka televizyonda görünüyor. (Sokakta her 4 kişiden 1 imza dağıtıyormuş düşünsenize) -Uyurken televizyon seyrederken yaktığımızdan daha fazla kalori yakıyoruz. (Demekli televizyonla uyutuluyoruz) -Bir karıncanın koku alma yet

İlginç Bilgiler 5
Çorbanızı kısık ateşte pişirerek lezzetini artırabilirsiniz. Pişirme esnasında çorbanıza ekleyeceğiniz su mutlaka sıcak olsun. Çorbalarınızda tuzu fazla kaçırırsanız bir patatesin kabuklarını soyun ve dörde bölerek çorbanın içine atın. Patatesler yumuşa

Çorba Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları