ALBATROS
ALBATROS
Tarih: 7.12.2018 21:21:12 / 5254okunma / 1yorum
Bedia Gülderen Usluer

Heyecanla garajda bir şeylerle uğraşan babamın yanına koştum. Bugün babamla balık tutmak için denize açılacaktık. Babam eşyaları hazırlamış, arabaya yerleştiriyordu. Kafama takılan bir soruyla babama döndüm:

- Baba, balık tutmak için olta gerekir değil mi?

Babam şefkatle bana döndü, gülümsedi ve sorumu cevapladı:

- Merak etme kızım, ben sana da bir olta ayarladım.

Babamın cevabına karşılık bende gülümsedim. Nasıl da anlamıştı sormak istediğimi… Babam işi bitince ön koltuğa geçti, bende arka koltuğa oturdum ve kemerimi bağlayıp yolu izlemeye başladım.

Az sonra limana varmıştık. Burada bir sürü gemi vardı. Babam arabayı bir yere park etti ve yürümeye başladık. İleride üzerinde balıkçı kıyafeti bulunan bir adam bize el sallıyordu. Babam da ona selam verdi ve bir süre konuştular. Bende o sırada etrafı inceliyordum. Babam adamla konuşmasını bitirdi ve adamın gösterdiği tekneye baktı. Arabadan eşyaları indirdi ve yanımıza geldi. Adamla vedalaşıp tekneye bindik.

Babam eşyaları bir köşeye koydu ve dümene geçip tekneyi hareket ettirmeye başladı. Yavaş yavaş kıyıdan uzaklaşıyorduk.

Az sonra babam yeterince uzaklaştığımızı anlamış olacak ki tekneyi durdurdu ve oltaları alıp yanıma geldi. Elinde ki küçük oltayı bana uzattı ve bir sandalye çekip yanıma geldi. Oltanın ucuna yem taktı ve denize fırlattı. Sonra benimkini aldı ve aynı işlemi ona da yaptı.

Bense merakla babamı izliyordum. İşini halledip oltamı geri bana verdi ve beklemeye başladık. Babam beklerken uyuya kaldı.

Az sonra arkamızdan ‘Pat´ diye bir ses geldi. Korkuyla arkamı döndüm. Yerde bir kuş vardı. Babamın hala uyanmamış olduğunu görüp onu da uyandırdım. Babam merakla gözlerime bakarken ona arkamda, yerde yatmakta olan kuşu gösterdim.

Babam şaşkınlıkla ayağa kalktı ve kuşun yanına gitti. İncitmeden yerden aldı ve içeri götürdü. Bende peşinden ilerliyordum. Bana döndü:

- Kanadı yaralanmış, sarmamız gerekiyor. Dedi. İçeriden ilk yardım çantası getirdi ve içinden adını bilmediğim bazı aletler çıkartıp kanadını sarmaya başladı. Bense merakla kuşu inceliyordum. Babam merakımın nedenini anlamış olacak ki kuş hakkında bilgi vermeye başladı:

- Bu açık denizlerde yaşayan albatros kuşudur. En uzun kanat açıklığına sahip olan kuştur. Kanatlarının açıklığı tam 4 metreyi bulabilir. Genellikle beyaz renklidir, ancak çok nadir gri ve kahverengi renklileri de vardır. Yaklaşık olarak ağırlıkları 4-5 kilogramdır. Ayrıca bu kuşların uçması için önce biraz koşmaları gerekir, hemen havalanamazlar. Uzun yaşayan kuşlardandır. Ömürleri genellikle 30 yıl kadar sürebilir.

- Vay canına, ne kadar güzel bir kuşmuş baba! Peki şimdi onu ne yapacağız.

- Kanadını sardım, ancak yine de bir veterinere götürmeliyiz. Şimdi bu ilk yardım çantasını yerine götürebilir misin kızım?

Babamın gösterdiği çantayı aldım ve yerine koymak üzere ayağa kalktım…

Anahtar Kelimeler: ALBATROS
Okuyucu Yorumları (1 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Hamza usluer
31.12.2018 19:46:47
maşa allah çok güzel.
Yazarın Diğer Yazıları
HÜSEYİN (17 Mart 2019 - Pazar)
Üç Koyun (02 Mart 2019 - Cumartesi)
Buğday Tanesi (27 Ekim 2018 - Cumartesi)
Mor Çiçek (28 Temmuz 2018 - Cumartesi)
Babam dedi ki... (12 Haziran 2018 - Salı)
Ulu Hakan (25 Mart 2018 - Pazar)
Yanlış Dost (14 Şubat 2018 - Çarşamba)
Minik Kuzu (25 Aralık 2017 - Pazartesi)
Loli (07 Ekim 2017 - Cumartesi)
Krizi Fırsata Çevirmek (17 Eylül 2017 - Pazar)
2 Saat Sonra.. (05 Eylül 2017 - Salı)
Güven ve Huzur (27 Mayıs 2017 - Cumartesi)
Çilekli Dondurma (06 Mayıs 2017 - Cumartesi)
Umut Ağacı (08 Nisan 2017 - Cumartesi)
Aynı Pencereden Bakmak (20 Mart 2017 - Pazartesi)
AK AKÇE KARA GÜN İÇİNDİR (27 Şubat 2017 - Pazartesi)
ÜÇ ARKADAŞ (23 Ocak 2017 - Pazartesi)
...HAFIZA… (06 Aralık 2016 - Salı)
“BAŞ“ ARI (27 Kasım 2016 - Pazar)
Allah´a Kurban Olmak (06 Kasım 2016 - Pazar)
Vatan Kurtaran Cesaret (16 Ekim 2016 - Pazar)
Çocukca (23 Eylül 2016 - Cuma)
Sayfa:
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Allah yolunda ol, dosdoğru ol, verdiğin sözün eri ol.

Süleyman Hilmi Tunahan
-Günümüzde evlenenlerin yüzde ellisi boşanmaktadır. (Bak bunu duyduğum iyi oldu ben zaten evlenmiyecem böylece kamçılamış oldum bu sözlerle) -Rodin’in ünlü ‘düşününen adam’ heykeli aslında İtalyan şair dante’nin portresidir. -Uranüs çıplak gözle görülen

İlginç Bilgiler 4
Yufka ile yapılan böreklerde tepsiye yaydığınız yufkaların üzerine eritilmiş margarin ve sütten oluşmuş karışımı dökerseniz böreklerinize ayrı bir lezzet katarsınız. Yufka ile yaptığınız böreklerin üstüne, böreği fırına vermeden önce bir yumurtayı, bir ş

Börek Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları