Aksaray´dan Çıkan Büyük Devlet Adamı
Aksaray´dan Çıkan Büyük Devlet Adamı
Tarih: 30.11.2017 12:38:26 / 4535okunma / 3yorum
H.İbrahim Sağlam

Ekmeğimi Aksaray´da kazananlardanım. Başka bir deyişle görevim nedeniyle ülkemizin başka ilinden Aksaray´a gelenlerdenim. Aksaray´da ilk evim Piri Mehmet Paşa Ortaokulu´nun yanındaydı. O zamanlar Pîrî Mehmet Paşa kim diye sorsam da doğrusu araştırmamıştım. Şimdilerde ise eski terminal alanı kentsel dönüşüm projesi kapsamında yıkılarak yerine çarşı yapılıyor ve neredeyse bitmek üzere. Çarşının ismi Pîrî Mehmet Paşa. Kimdir bu Pîrî Mehmet Paşa diyerek araştırmaya başladım ve öğrendim ki Osmanlı´nın en parlak günlerinin Sadrazamı, bugünkü tabirle başbakanı. Bu büyük devlet adamının Aksaray ile bağlantısı ise buralı olmasıymış.

Pîrî Mehmet Paşa ilmiye yolundan yetişmiş olup, askerî sınıftan gelmeyen nâdir Osmanlı vezirlerindendir. 1481´de II. Bâyezîd ile beraber Amasya´dan İstanbul´a gelmiştir. Sofya, Silivri, Serez, Galata kadısı olmuş, sonra meslek değiştirmiş, maliye mesleğine girmiştir. Yeni mesleğinde o kadar büyük başarı göstermiştir ki, az zamanda baş defterdarlığa kadar yükselmiş ve şimdiki tabirle maliye bakanı olmuştur. 15 ekim 1514´te bu makamda iken, 3. vezirliğe yükseltilmiştir. Yavuz Sultan Selim Mısır Seferi boyunca İstanbul´da saltanat nâibi olarak Velîahd-Şahzâde Süleymân değil, Yavuz´un pek sevdiği ve takdîr ettiği 3. vezir Pîrî Mehmed Paşa bırakılmıştı. Bu sûretle Pîrî Mehmed Paşa, İstanbul´da iken vezîr-i âzam (başbakan) olmuştur. Bu da Yavuz Sultan Selim´in Pîrî Mehmed Paşa´ya ne kadar güvendiğinin göstergesidir. Pîrî Mehmed Paşa, Yavuz´un son, Kanuni Sultan Süleyman´ın ilk vezir-i azamıdır.

Yavuz Sultan Selim, devlet büyükleri arasında Pîrî Mehmed Paşa´dan kabiliyetlisi, sözde ve tedbirde ondan daha kâmili olmadığını gördü. Bu vasıfları dolayısıyla onu yanına aldı, vezir yaptı. Gerçekten ondaki kavrayış ve zekâ, ülke işlerini yoluna koymadaki başarı, Osmanlı´da hiçbir vezire müyesser olmamıştır. Aşağıda anlatacağım Yavuz Sultan Selim ile Pîrî Mehmed Paşa arasında geçen diyalog Pîrî Mehmed Paşa´nın ne kadar önemli bir devlet adamı olduğunun göstergesidir.

Yerini Tutacak Adam Bulunmaz

Pirî Mehmed Paşa, bütün üstün meziyetleri kendisinde toplamış olmasına rağmen, zaman zaman Sultan´ın kendisini hırpalamasına maruz kalırdı. Yavuz bir defasında, bir sözü sebebiyle başına okla vurup yarmıştı. Pirî Paşa, hükümdarın böyle sert muamelelerine rağmen, doğru bildiğini söylemekten çekinmezdi. Sultan Selim, devrinde ondan daha zeki, akıllı ve tedbirli bir devlet adamı bulamadığı için, onu hep sevmiş, görevden almayı hiç düşünmemişti.

Bununla birlikte Paşa, her an başının gideceği endişesini taşımış, hatta bir gün yarı şaka, yarı ciddi, kendisinde Sultan´a şöyle söyleme cesaretini bile bulmuştu:

“Padişahım, biliyorum ki sonunda bir sebep bulup beni öldürürsünüz! Bari şu işi bir an önce yapsanız da, beni şu dünya hayatından kurtarsanız!”

Sultan, onun bu sözüne çok güldü ve gülümseyerek şunları söyledi:

“Bu düşünce benim çoktan hatırımdadır. Lâkin yerini tutar adem yoktur, vezaret hizmetini hakkıyla eda edecek kimse bulunmaz. Yoksa seni muradına kavuşturmak kolaydır.”

Anahtar Kelimeler: Aksaray, Çıkan, Büyük, Devlet, Adamı
Okuyucu Yorumları (3 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Halil Sağlam
30.11.2017 21:53:08
Eline diline sağlık Allah devamını getirsin inşallah.
Yaşar Akbaş
30.11.2017 23:39:23
Keşke makalenizin başlığı "devlet adamlarınız"olsaydı.....Zira Yunus Emre,Taptuk Emreler olmasaydı,Zembilli Ali efendiler olmasaydı.....Piri mehmet paşaları doğuran ortam vucut bulurmuydu...
zekeriya ateş
1.12.2017 16:04:47
guzel yazı
Yazarın Diğer Yazıları
KPSS Başvurusunda Sıra Beklemeye Son ! (08 Mayıs 2018 - Salı)
OyunAynı,Oyun Yazarı ve OyuncularFarklı (21 Aralık 2017 - Perşembe)
Dünyaya Nizam Veren Biz Türkler (21 Kasım 2017 - Salı)
Karamanoğlu Mehmet Bey´i Arıyorum (17 Kasım 2017 - Cuma)
Enerji Açığına Nükleer Serumu (09 Kasım 2017 - Perşembe)
Her Beğeni 10 Kuruş (25 Ekim 2017 - Çarşamba)
Aylık 6 bin lira kazanıyor musunuz? (21 Ekim 2017 - Cumartesi)
Sayfa:
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
İnsanları sev ve kimseyi kendinden alçak görme. Tevazu sahibi ol, zira en halis niyet alçak gönüllülüktür. Mütevazi olan kimse en güzel zineti takınmıştır. Kimseyi kendinden aşağı görme.

Süleyman Hilmi Tunahan
-Günümüzde evlenenlerin yüzde ellisi boşanmaktadır. (Bak bunu duyduğum iyi oldu ben zaten evlenmiyecem böylece kamçılamış oldum bu sözlerle) -Rodin’in ünlü ‘düşününen adam’ heykeli aslında İtalyan şair dante’nin portresidir. -Uranüs çıplak gözle görülen

İlginç Bilgiler 4
Etin pişerken dağılmaması için suyuna birkaç damla sirke koyun. Etin suyunun berrak olması için üstünde oluşan köpüğü bir kevgir ile temizleyin.

Et Yemekleri Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları