Valimize, Hoş Geldiniz Diyoruz
Valimize, Hoş Geldiniz Diyoruz
Tarih: 7.11.2018 09:07:12 / 4912okunma / 0yorum
Rasim Gül

     Şükür,  ilimizde tecrübeli valimiz oldu. Adıyaman gibi zor bir ilde valilik yapıp, bu kargaşa ve karmaşa içinde, merkeze alınmada ilimize vali olarak atanmak büyük olay.

     Bizim illerimizde tecrübenin, bilgi ve birikimin, üstünde olduğuna inananlardanız. En basit nedenlerden biri genellikle bir valinin orta illerde verimli valilik yapma süresi BİR YIDIR hadi biraz abartalım, ONSEKİZ AY olsun. Bu kısa sürede üstün hizmet,  tecrübeyle sıkı sıkıya bağlıdır.

     Bu hesabı çok yaptık isterseniz bir daha yapalım. Hesap geneldir herhangi bir vali bunun dışına çıkabilir. Valilerin göreve başlaması ile ALTI AY hoş geldin, safa geldin, ben falanım, ben filanım, çiçekle, çikolata merasimi ile geçer.

     İKİNCİ ALTI AY, başta iktidar partisinin, mevcut ve eski milletvekillerini, yeni ve eski il - ilçe başkanlarını ve yönetimlerin, gençlik, kadın kolları başkanlarını ve yönetimlerini vede üyelerini, sendika başkanlarını ve yönetimlerini, mevcut ve eski belediye başkanlarını ve kalanlarını tanımak ve onları dinlemekle geçer. Daha devam ederek okuyucuyu sıkmak istemiyorum böyle devam eder gider.

     Bazen yakından tanıma fırsatı muhalefete ve Sivil Toplum Örgütlerine, ya gelir ya da gelmez. Bunlarla sayın valiler, törenlerde, bayramlarda karşılaşarak tanışır. Bu ayaküstü tanışmalarda onların il hakkında görüşlerini, dinlese de yetmez.

    ÜÇÜNCÜ ALTI AY´ da sıra ilin sorunlarını bilen bürokratlara gelir. Bürokratların çoğu zaten topal ördektir yani VEKÂLETEN görevi yürütmektedir, bilgiyi nasıl vereceğini tayin etmemiştir, edememiştir Gerçeklerimi söylese, olayı geçiştirse mi kararsızdır.

     Gerçeği söylese, iktidara mı dokunur, söylemese vali bey mi alınarak bir gün hesap mı sorar diye zavallı arada bocalar kalır. İki tarafa da yaranamaz.

     DÖRDÜNCÜ ALTI´ da tatillerle, bayramlarla, törenlerle, E Doksanda, bakan, müsteşar, genel müdür, üst düzey iktidar partisi yetkililerini karşılama ve uğurlama ile geçer.

     Yaptığımız hesapta DÖRT ALTI ay geçti buda eder, YİRMİ DÖRT ay. Ortalama en fazla vali tayinleri ÜÇ YIL da bir olduğuna göre, HİZMET ETME SÜRESİ, BİR YILDIR. İktidar mensupları valiyi gereksiz yere meşgul etmezse hizmet süresi uzar.

     Bizim öneri ve isteğimiz, altı ay valimizi rahat bırakın, ilin tomografisini, emarını çeksin, adamını, kurdunu, kuşunu, iktidarını muhalefetini, STK larını, hacısını, hocasını, tarikatını, cematını kendisi zaman içinde tanısın, teşhisini koysun hizmetlerde de kimlerden nasıl yaralanacağına karar versin.

     ACİL talebimiz 1- Allah aşkına şehir içi trafiğine bir çare bulun. Yanlış park etmeler, yolların iki tarafına park etmelerden akla gelen ve gelmeyen trafik karmaşasından AKSARAY´ kurtarın.

     2- Şehrimizde, iş adamlarımızın, üst düzey bürokratlarımızın, şehir eşrafının müşterek oturup, birbirini tanıyacağı ve fikir teatisinde bulunacağı bir yerimiz yok. Aceba siz düşünür müsünüz?

     3- Aksaray´dan gittiğinizde biz çocuklarımıza ve torunlarımıza şu, şu eserler VALİMİZ ALİ MANTI nın eseri diye anlatacağımız bir veya birkaç eser bırakır mısınız?

     1989 dan bu yana vilayetiz, devlet yatırımlarının dışında, şu ve şu eser filan valinin eseri diyeceğimiz yok. Hava alanı, vali Emir Durmaz´ın eseri diyecektik onuda boğazımıza durdurdular, valiyi o günün bakanı ili olan Aydına aldı, hava alanı da Nevşehir´e gitti. Bizde hava alanı yerine havamızı aldık.

     Yıllar geçti, her işi biten sadece pistin üzerine atılacak beton asfaltı kalan hava alanının nasıl gittiğini çözemedik. Çözseydik ne olurdu, iktidar iktidarlığını, muhalefet te muhalefetliğini bilir hata tekerrür etmezdi. Cinayetlerin faili meçhul olması bir acı; hizmetlerin yapılmamasının ki ise BİN ACI.

     Valimiz, Ali Mantı´ya yürekten başarılar diler, ilimizin bütün güçlerini birleştirmek suretiyle, yapacağı hizmetleri katlatmak için yarı çalışan yarı yatan bürokrasisini en üst düzeyde çalıştırarak Aksaray´ın efsane valisi olmasını umar ve bekleriz.

     Arabasında TÜRK BAYRAĞI taşımasından dolayıda, BAYRAĞIMIZA ve DEVLETİMİZE yan gözle bakana gereken dersi vermesinin dileriz. Çünkü DEVLET bizim KUTSALIMIZDIR.

                                       HAYIR, OLA, MUVAFFAK OLA, MUZAFFER OLA.                         

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
Kör ve Budala Particilik (11 Kasım 2018 - Pazar)
Hakıkat, Kuvvet, Akıl (01 Kasım 2018 - Perşembe)
Övgü ve Sövgü Meddahlığı (22 Ekim 2018 - Pazartesi)
Kulis Adayları (19 Ekim 2018 - Cuma)
Haini Öldürmek (16 Ekim 2018 - Salı)
Neden Birleşemezler? (12 Ekim 2018 - Cuma)
Valiye Açık Mektup (24 Eylül 2018 - Pazartesi)
Kent Konseyi, Nedir? Ne iş yarar? (30 Ağustos 2018 - Perşembe)
Aksaray Sevdalısı Abdullah (15 Ağustos 2018 - Çarşamba)
İki Kazma Kürek; İki Irgat (05 Ağustos 2018 - Pazar)
Belediye Başkanlığı, Yarışı (21 Temmuz 2018 - Cumartesi)
Şehrin Vicdanı ve Merhameti (17 Temmuz 2018 - Salı)
İkinci Cumhuriyet mi? (13 Temmuz 2018 - Cuma)
Seçmen, Beka Sorununu Çözün Dedi (05 Temmuz 2018 - Perşembe)
Aksaray Milliyetçilere Teslim (28 Haziran 2018 - Perşembe)
Çalıştırmak (14 Haziran 2018 - Perşembe)
Bayram Sürprizi Yapılamaz mı? (07 Haziran 2018 - Perşembe)
STK Başkanlarından Talebimizdir (08 Mayıs 2018 - Salı)
Aksaray şehir içi trafiği kime bağlı ? (05 Mayıs 2018 - Cumartesi)
Halk İçin Park ve Haluk Başkan (08 Mart 2018 - Perşembe)
Hilton oteli niçin kovuldu? (24 Şubat 2018 - Cumartesi)
Tuzlu Su (16 Şubat 2018 - Cuma)
Cezaevi ve DSİ Halk Parkı Olmalı (14 Şubat 2018 - Çarşamba)
Sanayi Sitemiz Hayırlı Olsun (08 Şubat 2018 - Perşembe)
Aksaray´ımızda Üç OSB Daha Olmalı (05 Şubat 2018 - Pazartesi)
Sayfa:
Aksaray Hava Durumu
Bugün
Parçalı bulutlu
10°
Çarşamba
Parçalı bulutlu
-3°
Perşembe
Parçalı bulutlu
-3°
Cuma
Bulutlu
-2°
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Allah yolunda ol, dosdoğru ol, verdiğin sözün eri ol.

Süleyman Hilmi Tunahan
BUNLARI BİLİYORMUSUNUZ? -Hapşırdığınız zaman kalbinizde dahil olmak üzere bütün vücut fonksiyonlarınız bir an için durur. (Ya bi kez griptim hesapladım 120 kez hapşırmışım demek ki kalbim 1 dakika durmuş o gün) -Eiffel kulesinin tepesine çıkana kadar

İlginç Bilgiler
Peynirlerin küflenmemesi için kenarlarını tereyağı ile ovun

Peynirin Küflenmemesini İstiyorsanız